Rautasammon leirikoulu Madridissa

– jättikatkarapuja ja paellaa

Voiko kaksitoista pienryhmäläistä nuorta järjestää lähes omin avuin luokkaretken Espanjaan?

Voi. Tarvitaan vain päättäväisyyttä, kekseliäisyyttä, keksienmyyntiä ja firma joka työllistää nuoria ja maksaa palkan suoraan matkakassaan. Ankaran keksienmyynnin, pullien leipomisen ja lahjoitusten jälkeen seisoimmekin Helsingin lentokentällä aamuyöllä, ja jännitettiin saapuisivatko kaikki ajoissa paikalle. Noin kuuden tunnin lentojen ja kolmen tunnin välilasku odottelun jälkeen olimme Madridissa. Kuuman metromatkan jälkeen pääsimme viimein ulos auringonpaisteeseen. Bussi vei meidät sen jälkeen suoraan pieneen Moralzarzalin kylään, 50 km Madridista luoteeseen, missä sijaitsi isoäitini tilava talo vuoriston juurella. Terassilta oli näkymä lähellä sijaitsevaan härkäaitaukseen, ja pihalla kasvoi suuria mäntyjä ja hedelmäpuita.

Ensimmäisen kokonaisen päivän ohjelmaan kuului vain Espanjan lämpimän ilmaston ihmettely ja ruoanlaitto kotitalousopettaja Tiinan kanssa. Jo ensimmäisenä päivänä opettajamme Mika havainnollisti käytännössä Madridin metron tahdikkaiden taskuvarkaitten kyvyt…

Sunnuntaina luvassa oli reissu Euroopan suurimmalle kirpputorille, jonne meidät opasti Madridissa syntynyt oppilaiden isä, oppaamme Carlos. El Rastro: Koruja, veitsiä, elektroniikkaa, tauluja, vaatteita, musiikkia, antiikkia jne… Kaikki löysivät jotain itselleen!

Iltaohjelmaan kuului jalkapallon pelaus lähellä sijaitsevalla parkkipaikalla. Kaikki viettivät paljon aikaa yhdessä eikä ketään jätetty pois porukasta.

Päivittäisiin askareisiin kuului mm. kokkaus, jolloin leiriläiset valmistivat espanjalaiseen tapaan gourmee ruokaa. Saimme myös maistaa Espanjan yhtä tunnetuimpaa ruokalajia paellaa.

Matkaohjelmaan kuului myös vaellus Moralzarzalia ympäroiville vuorille ja matka vanhaan Segovian kaupunkiin. Vaelluspäivänä lämpötila oli korkeimmillaan, eikä matkalle varatuille vesipulloille meinannut löytyä tilaa. Maisema oli kuivaa, karua ja kivistä. Ei ollut kuitenkaan kuumin aika vuodesta, joten jotain vihreääkin löytyi. Vaelluksessa hienointa oli saavuttaa vuoren huippu, ja kokea mahtava näköala jossa avautui peltoaukeamat ja kaukana häämöttavät kylät.

Matka Segovian kaupunkiin oli erittäin mielenkiintoinen historiallisesti kaupungin ylle kaareutuvan roomalaisen akveduktin ansiosta, joka oli mahtava nähtävyys. Pääsimme myös tutustumaan keskiaikaiseen linnaan, jossa näimme haarniskoja, aseita ja upean näköalan linnan katolta. Lopuksi söimme paikallisessa ravintolassa maukkaat pihvit.

Jätimme jäähyväiset Espanjalle haikeissa tunnelmissa, ja kaikki tulevat varmasti muistamaan ikimuistoisen Rautasammon luokkaretken!

Kiitos kaikille, jotka mahdollistivat matkan ja eritoteen Mikalle!

Diego Felgueroso, 9. lk Rautasampo

Rehtorin puhe

Vt. rehtori Gitte Forsbergin puhe kevätjuhlassa 3.6.2017 Rakkaat oppilaat, arvoisat abiturientit, hyvät vanhemmat, sukulaiset sekä kunnioittamani kollegat Elias-koulussa. Meidän elämämme [...]

Kevätjuhla 2017

Ylioppilas Wilhelmina Forsbergin puhe kevätjuhlassa 3.6.2017 Arvoisa rehtori, opettajat, juhlavieraat ja erityisesti me uunituoreet ylioppilaat. On aika uskomatonta, että olemme nyt [...]

Itsenäisyyspäivän puhe

12. luokan oppilaan Shabnam Momenin puhe itsenäisyyspäivän juhlassa 4.12.2015 Hyvät kuulijat, Uskon, että Suomen itsenäisyyspäivä on tärkeä monille suomalaisille ja [...]

Purjehduksen koulumestaruuskisa

Kilpailupäivänä tavattiin HSS Sailing Centerissä aamulla vähän kahdeksan jälkeen. Suomen purjehdus ja veneilyn Lasten ja nuorten toiminnan koordinaattori Mika Hollo [...]