Rautasammon leirikoulu Madridissa

rautasampomadrid

– jättikatkarapuja ja paellaa

Voiko kaksitoista pienryhmäläistä nuorta järjestää lähes omin avuin luokkaretken Espanjaan?

Voi. Tarvitaan vain päättäväisyyttä, kekseliäisyyttä, keksienmyyntiä ja firma joka työllistää nuoria ja maksaa palkan suoraan matkakassaan. Ankaran keksienmyynnin, pullien leipomisen ja lahjoitusten jälkeen seisoimmekin Helsingin lentokentällä aamuyöllä, ja jännitettiin saapuisivatko kaikki ajoissa paikalle. Noin kuuden tunnin lentojen ja kolmen tunnin välilasku odottelun jälkeen olimme Madridissa. Kuuman metromatkan jälkeen pääsimme viimein ulos auringonpaisteeseen. Bussi vei meidät sen jälkeen suoraan pieneen Moralzarzalin kylään, 50 km Madridista luoteeseen, missä sijaitsi isoäitini tilava talo vuoriston juurella. Terassilta oli näkymä lähellä sijaitsevaan härkäaitaukseen, ja pihalla kasvoi suuria mäntyjä ja hedelmäpuita.

Ensimmäisen kokonaisen päivän ohjelmaan kuului vain Espanjan lämpimän ilmaston ihmettely ja ruoanlaitto kotitalousopettaja Tiinan kanssa. Jo ensimmäisenä päivänä opettajamme Mika havainnollisti käytännössä Madridin metron tahdikkaiden taskuvarkaitten kyvyt…

Sunnuntaina luvassa oli reissu Euroopan suurimmalle kirpputorille, jonne meidät opasti Madridissa syntynyt oppilaiden isä, oppaamme Carlos. El Rastro: Koruja, veitsiä, elektroniikkaa, tauluja, vaatteita, musiikkia, antiikkia jne… Kaikki löysivät jotain itselleen!

Iltaohjelmaan kuului jalkapallon pelaus lähellä sijaitsevalla parkkipaikalla. Kaikki viettivät paljon aikaa yhdessä eikä ketään jätetty pois porukasta.

Päivittäisiin askareisiin kuului mm. kokkaus, jolloin leiriläiset valmistivat espanjalaiseen tapaan gourmee ruokaa. Saimme myös maistaa Espanjan yhtä tunnetuimpaa ruokalajia paellaa.

Matkaohjelmaan kuului myös vaellus Moralzarzalia ympäroiville vuorille ja matka vanhaan Segovian kaupunkiin. Vaelluspäivänä lämpötila oli korkeimmillaan, eikä matkalle varatuille vesipulloille meinannut löytyä tilaa. Maisema oli kuivaa, karua ja kivistä. Ei ollut kuitenkaan kuumin aika vuodesta, joten jotain vihreääkin löytyi. Vaelluksessa hienointa oli saavuttaa vuoren huippu, ja kokea mahtava näköala jossa avautui peltoaukeamat ja kaukana häämöttavät kylät.

Matka Segovian kaupunkiin oli erittäin mielenkiintoinen historiallisesti kaupungin ylle kaareutuvan roomalaisen akveduktin ansiosta, joka oli mahtava nähtävyys. Pääsimme myös tutustumaan keskiaikaiseen linnaan, jossa näimme haarniskoja, aseita ja upean näköalan linnan katolta. Lopuksi söimme paikallisessa ravintolassa maukkaat pihvit.

Jätimme jäähyväiset Espanjalle haikeissa tunnelmissa, ja kaikki tulevat varmasti muistamaan ikimuistoisen Rautasammon luokkaretken!

Kiitos kaikille, jotka mahdollistivat matkan ja eritoteen Mikalle!

Diego Felgueroso, 9. lk Rautasampo

Kevätjuhla 2017

Ylioppilas Wilhelmina Forsbergin puhe kevätjuhlassa 3.6.2017 Arvoisa rehtori, opettajat, juhlavieraat ja erityisesti me uunituoreet ylioppilaat. On aika uskomatonta, että olemme nyt [...]

Itsenäisyyspäivän puhe

12. luokan oppilaan Shabnam Momenin puhe itsenäisyyspäivän juhlassa 4.12.2015 Hyvät kuulijat, Uskon, että Suomen itsenäisyyspäivä on tärkeä monille suomalaisille ja [...]

purjehdus2015

Purjehduksen koulumestaruuskisa

Kilpailupäivänä tavattiin HSS Sailing Centerissä aamulla vähän kahdeksan jälkeen. Suomen purjehdus ja veneilyn Lasten ja nuorten toiminnan koordinaattori Mika Hollo [...]

yo2014

Kevätjuhla 2014

Ylioppilas Verne Nizovskyn puhe kevätjuhlassa 31.5.2014 Jotta kykenisin selittämään tämänhetkistä olotilaani, on minun palattava ajassa taaksepäin. Tarkalleen ottaen neljä vuotta. [...]

puhe010613

Kevätjuhla 2013

Ylioppilas Otto Männistön puhe kevätjuhlassa 1.6.2013 Kiitos kaikille teille juhlavieraille, jotka olette pääseet tänään paikalle juhlistamaan tämän lukuvuoden päätöstä. Samalla [...]

8lknaytelma

West Side Romeo & Julia

Kahdeksannen luokan näytelmä West Side Romeo & Julia on tehty improvisaatioharjoitusten ja koko luokan yhteisen panoksen voimin, mitään valmista käsikirjoitusta [...]

rautasampomadrid

Rautasammon leirikoulu Madridissa

– jättikatkarapuja ja paellaa Voiko kaksitoista pienryhmäläistä nuorta järjestää lähes omin avuin luokkaretken Espanjaan? Voi. Tarvitaan vain päättäväisyyttä, kekseliäisyyttä, keksienmyyntiä [...]

yo3

Kevätjuhla 2012

Vuosirehtori Hellevi Aurtovan puhe ylioppilaille Hyvät ylioppilaat Me kaikki täällä salissa onnittelemme teitä sydämestämme ja iloitsemme kanssanne yhden tärkeän etapin [...]

kuvis1

Viides luokka näkyy ja kuuluu

Aloitin tämän luokan kanssa viidennen syksystä, ja melko pian aloimme tehdä näytelmää. Näytelmän aiheen valintaan vaikutti luokan suuri poikakatras, ja [...]

joulu3

Joulujuhla 2011

”Jouluna jumala syntyi, paras poika pakkasella hevon heinähuonesehen, sorajouhen soimen päähän.” Elias-koulun tunnelmallista joulujuhlaa vietettiin Agricolan kirkossa 21.12. Pienet ensiluokkalaiset [...]

Kuoleman täyteistä elämää

Kuolemantäyteistä elämää

12. luokka näyttämöllä Marraskuun hämärissä saatiin Elias-koulun salissa nähdä taas kerran mainio 12-luokkalaisten voiman- ja taidonnäyte. Heikki Itäsen komedia Kuolemantäyteistä [...]

Tervetuloa syksy!

Tänä syksynä Elias-koulussa alkaa kolmaskymmenes kouluvuosi. Ensimmäiset oppilaat aloittivat Puistokadun puuhuvilassa kouluvuotensa elokuussa 1982. Satoja nuoria on lähtenyt maailmalle Elias-koulusta [...]

juhla2011

Kevätjuhla 2011

Vuosirehtori Himmi Raition puhe ylioppilaille kevätjuhlassa 4.6.2011 Hyvät ylioppilaat, ylioppilaiden vanhemmat ja hyvä Elias-koulun väki Alpo Noposen runoa mukaillen ”olen [...]

11eukkar3

Buddha, Nietzche ja eurytmia

11. luokan eurytmian päättötyö 2011 Siirtymiset vaativat suuria tekoja, tämä fraasi kuvaa viikkoa 14 paremmin kuin hyvin muotoiltu ja monisanainen [...]