Elias-koulu = KiVa Koulu

Jokaisella ihmisellä on tarve tulla hyväksytyksi ja rakastetuksi – jokaisella ihmisellä on myös kyky ja lahja antaa näitä laatuja muille.

Elias-koulu on liittynyt valtakunnalliseen KiVa Koulu -ohjelmaan jo syksyllä 2010. KiVa Koulu on Turun Yliopistossa Opetusministeriön rahoituksella v. 2006–2007 kehitetty kiusaamisenvastainen toimenpideohjelma ja se on käytössä jo lähes 2500 koulussa.

Ohjelma keskittyy kiusaamisen ennalta ehkäisemiseen, ja tätä varten on erilaisia KiVa-oppitunteja, jotka sisältävät erilaisia sosiaalisia – ja mielikuvaharjoituksia sekä keskusteluja. Ensimmäinen, neljäs ja seitsemäs luokka ovat suosituksen mukaan erityiset KiVa Koulu-kohderyhmät myös Elias-koulussa.

Kiusaamisen vastainen toiminta vaatii kaikilta osapuolilta sitoutumista. Aluksi on kuitenkin aina hyvä tarkastella onko kyse todellakin kiusaamisesta; kiusaamisen määritelmään kuuluu, että se on toistuvaa ja tahallista. Kiusaamista eivät sen sijaan ole yksittäiset konfliktit, riidat tai tappelut.

KiVa Koulu -ohjelma on kieltämättä keksinyt pyörän uudestaan, mutta niin tarkoitus kuin tuloksetkin ovat olleet hyviä. Kiusaamisen vähentämisessä ja ennalta ehkäisemisessä korostetaan jokaisen oppilaan vastuuta yhteisestä hyvinvoinnista.

Elias-koulun KiVa-tiimi

Elias-koulussa on opettajatiimi, joka selvittää kiusaamistapauksia yhdessä luokanopettajan tai -valvojan kanssa tietyn ohjelman mukaisesti. Tiimiin kuuluvat Sanna Sherring, Tuula Tykkyläinen, Minna-Maria Mäenpää ja Tekla Tierala (yhteydenotot: etunimi.sukunimi@eliaskoulu.fi).

Oppilashuollon toimintaperiaatteet

Välitön puuttuminen, opettaja havainnoi tunnilla ja ilmoittaa huolestaan jollekin oppilashuoltoryhmän (OHR:n) jäsenelle. Toimintatavoista sopiminen moniammatillisessa työryhmässä (oppilashuoltoryhmä = OHR), oppilaan [...]

Koulupsykologi Sofia Lindgren

Kouluspykologi Sofia Lingren työskentelee Elias-koululla keskiviikkoisin ja torstaisin 3. kerroksen kouluspykologi/opotilassa. Häneen voi olla yhteydessä myös muina arkipäivinä. Yhteydenotot voi [...]

Koulukuraattori Greta Secka

Kuraattori Greta Secka työskentelee Elias-koululla maanantaisin sekä perjantaisin kouluterveydenhoitajan tilassa 2. kerroksessa. Tavoitettavissa puhelimitse, sähköpostilla tai Wilman kautta. Puhelin: 09 [...]

Iltapäiväkerho

Vuosittain kymmenet ja kymmenet lapset ovat saaneet kirmata, leikkiä ja kartuttaa sosiaalisia taitojaan koulutyön jälkeen. Alussa lapsia oli vain 15 [...]

Kerhot

Iltapäiväkerho 1. ja 2. luokkalaisille toimii Elias-koulun ja Merimessin tiloissa ma–pe alaluokkalaisten koulupäivän jälkeen klo 17 saakka. Iltikseen ilmoittaudutaan Opetusviraston lomakkeella. [...]

Tukea lukio-opintoihin

Lukio-opiskelijalla on oikeus saada tukea lukio-opintoihinsa. Elias-koulun tukimuotoja ovat aineopettajien sekä erityisopettajan antamama henkilökohtainen tai pienryhmätuki, opinto-ohjaajan palvelut, koulupsykologi, kouluterveydenhoitaja, [...]

Kouluterveydenhuolto

Kouluterveydenhuolto on osa oppilashuoltoa. Sen tehtävänä on seurata ja tukea lasten ja nuorten kasvua ja kehitystä. Tavoitteena on, että terveydenhoitaja [...]

Elias-koulu = KiVa Koulu

Jokaisella ihmisellä on tarve tulla hyväksytyksi ja rakastetuksi – jokaisella ihmisellä on myös kyky ja lahja antaa näitä laatuja muille. [...]